Home Sağlık HaberleriObeziteObezite Nedir? Niçin Oluşur ?

Obezite Nedir? Niçin Oluşur ?

Obezite, yeme bağımlılığı demektir. Batmış olunmasına karşın, çaktırmadan gıda tüketimine devam etme, sürekli birşeyler tüketme ricası ile birlikte alınan birçok pozitif kilo anlamına gelmektedir. Obez olarak anılan kişiler, açlıklarını bastırmak…

Obezite, yeme bağımlılığı demektir. Batmış olunmasına rağmen, gizlice yiyecek tüketimine devam etme, aralıksız birşeyler tüketme isteği ile birlikte alınan çoğu pozitif kilo anlamına gelmektedir. Obez olarak anılan kişiler, açlıklarını bastırmak yada öğün olarak beslenme tüketmek kavramlarında uzaklaşmaktadır. sürekli olarak birşeyler yeme ricası onları bağımlı yapmaktadır. Eğer bu hastalıktan iyileşmek isteniyor ise, başta psikolojik bir rehberlik alınması çok önemlidir.Obezite hastalığı günümüzde hiç de önemsenmeyecek boyutlarda değildir. Obezite nedenleri ise genellikle psikolojik bulgular taşımaktadır.

Bilindiği üzere besin; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı belli başlı dek devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır
İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun vakit yaşaması için zorunlu olan gıda öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek yemek veya içmek değildir.
Jurnal yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, ihtiyar, emekçi, sporcu, yürek-damar, şeker, yüksek kan basıncı hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, kalıtımsal ve fizyolojik özelliklerine ve rahatsızlık durumuna kadar değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.
Sağlıklı bir hayat sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, jurnal hareketleri kayda değer ölçüde sınırlamıştır.
Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve pozitif enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha artı) sonucu ortaya meydana çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir.
Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) kadar da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.