Home YaşamSağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Gıda
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Gıda

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Gıda

Saçlarınız doğru beslenme istediğiniz görünüme kavuşsun.Doğru gıda takviyeleri ile saçınızı şımartın.

Kim gür, parlayan ve sağlıklı saçlara kavuşmak istemez oysa? Saç olayını her ne dek estetiksel açıdan ele alsak da gerçekte saçlar sağlığımız için çok şey ifade ediyor. Cildimizin yaptığı gibi, saçlar da gövde ısısını dengeler ve başımızın ılık kalmasını sağlar. Hissi gerginlik, kalıtımsal faktörler, ilaç kullanımı ve hormonal durumlar saçlarımızı etkiler. Beslenme ise saç sağlığını, saçın işlevini ve görünümünü etkiler. çoğunlukla her tür besin maddesi eksikliği saç, cilt ve çivi sağlığımızı etkiler. Bu yazımızda sizler için saç sağlığını etkileyen yiyecekleri derledik. Gıda programınıza bu yiyecekleri eklemenizi öneririz.

1- Yağlı Soğuk Su Balığı. Somon balığı, sardalye, uskumru, alabalık, çiroz ve ringa gibi balıklar yüksek oranda protein, omega 3 ve omega 6 içermektedir. Bu yağ asitleri saç, deri ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. Saçların uzamasını sağlar, cildi yeniler, kemik sağlığını korur, metabolizmayı çalıştırır ve üreme sistemini korur. Yapılan incelemeler bu yağların bununla birlikte sönmüş, kuru saçları çare ettiğini ve saçlara parlaklık kattığını da göstermiştir.

2- Tohumlar. Saç, çivi ve cildimiz protein ve minerallerden oluşur. Saç sağlığı için kayda değer olan bitki bazlı proteinler ve yağ asitleri için tohum ve çekirdekleri tercih edebilirsiniz. Yaratıcı olun ve siyah susam, keten tohumu, gündöndü, chia ve kabak çekirdeğini farklı şekillerde kullanın. Bunları salatanın üstüne serpebilir, yoğurt, pirinç veya yulaf ezmesiyle birlikte kullanabilir, keklere ve ekmeklere ekleyebilirsiniz.

3- Yeşil Yapraklı Sebzeler. Brokoli, ıspanak, maydanoz gibi çoğu koyu yeşil renkli sebzeler A vitamini ve demir içerir. A vitamini saçlarımızı koruyan doğal yağ üretimini destekleyerek saçlara parlaklık ve elastikiyet kazandırır. Saçlar için zorunlu olan kalsiyum ve demir içerir.

4- Yumurta.  Söz konusu sağlıklı saçlar olduğunda biyotin önemli bir içeriktir ve bu da yumurta sarısında bulunur. Son araştırmalar biyotinin saç foliküllerini ve yapısını koruduğunu göstermiştir. Bu da saç kırılmalarını önler, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

5- Mercimek . Saç folikülleri 50 ila 100 farklı protein türünden yapıldığı için protein dolusu bir tabağı masanızda bulundurmak önemlidir. Mercimek ya da fasulyeler bilhassa vejetaryenler için şahane bir seçimdir. Proteinin yanı sıra fasulye de demir, çinko ve B vitamini içerir.

6-Fındık, Fıstıklar. Fındık, bir yağ asidi zengini kaynaktır. Bilhassa Brezilya cevizi, kaju, badem ve ceviz saç dokularının gelişiminde önemli olan selenyum ve çinko gibi mineraller sağlar. Ceviz de omega 3 zengini yiyecektir.

7-Tam Tahıllılar. Arpa, yulaf, kinoa ve darı gibi taneli yiyecekler lif, B vitamini, demir, çinko ve silika zenginidir. Birçok bütün tahıllıda yer alan silika çekicilik minerali olarak bilinir. Yapılan çalışmalar sonucunda her gün 10 miligram silika bahşedilen şahısların dokuz ay sonunda daha gür saçları olduğu görülmüştür.

8- İstiridye ve Midye. İstiridye çinko, midye ise selenyum, demir ve protein zenginidir.

9- Deniz Yeşillikleri. Yosunda saç sağlığı için kayda değer olan yağlı asitler vardır. Yosunlardaki alginatlar bununla beraber vücudun def detoksifikasyon süreci için oldukça etkilidir.

10- Zerdeçal. Zerdeçal yüzyıllardan beri Doğu tıbbında kullanılmaktadır. Tüketildiğinde ise vücudun doğal steroidlerini harekete geçirerek enfeksiyon ve ödemi önler. Bir Takım uzmanlar vücuttaki başlıca enfeksiyonların saç kaybına yol açabileceğini söylemektedir.

11- Takviyeler. Gıda maddelerini doğal yollardan almanız önerilse de takviyeler tüketilmesi güç yiyecekler için tercih edilebilir. Besin yetersizliği saçımızı etkiler, o yüzden beslenme programımıza özellikle vejetasyonsanız multi-vitamin eklemeniz gerekir.