Home Sağlık HaberleriKanserKanser habercisi benler
Kanser habercisi benler

Kanser habercisi benler

Cilt kanserinin kayda değer bir belirtisi olan benlerdeki şansın dönmesi ve artışlar şüphesiz göz ardı edilmemelidir. Çoğu vakit zararsız olan benler, kimi zamanda yaşamsal tehlike teşkil edecek değin önemli olabiliyor. Deri kanserinin…

kanser-habercisi-benler

Cilt kanserinin manâlı bir belirtisi olan benlerdeki değişiklikler ve artışlar elbette göz ardı edilmemelidir. Birçok zaman zararsız olan benler, kimi zamanda yaşamsal tehlike teşkil edecek dek ciddi olabiliyor. Cilt kanserinin habercisi olan benler hangileridir, hangi benler cilt kanserini muhabere eder sizler için Medical Park Bahçelievler Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Canan Aslan açıkladı.

Seri gelişen benler riskli

Kalıtımsal faktörlerin etkin olduğu benler doğumda ya da yaşamın birincil iki yılında ortaya çıkıyor. İlerleyen yaşlarda oluşan benlerde ise güneş yanığı vermek, kesintisiz güneşe maruz kalmak keza benlerin sayısının artmasına ayrıca de şekillerinin bozulmasına neden oluyor. Kenarlarda ahenksizlik, ani yükselme, renkte koyulaşma, üstünde kanama ve bere olması veya benin içinde birkaç rengin bir arada olması gibi nedenler sizin için bir dikkat niteliği taşımalı. Böyle durumlarda mutlaka dermatolojik muayeneden geçmelisiniz. Ayrıca gerekli durumlarda şüphe edilen benin çıkarılarak patolojik incelemeye de gönderilmesi gerekiyor.

Ben haritanızı çıkarın

Belirli aralıklarla da olsa şahısların benleri için muayeneden geçmeleri ve kendilerinin sık sık benlerini yoklama etmeleri şart. Çünkü kanser türlerinden olan malign melanom lezyonlarının önemli bir kısmı ben üstünde oluşuyor. Bu kanser türü seri bir şekilde tüm vücuda yayıldığından, erken teşhis edilmediğinde tedavi şansı büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Fakat erken evrede teşhis ile hastalığın çare edilmesi mümkün. Bilhassa fazla sayıda beni olanlar, beyaz tenliler, ailesinde benle ilgili problem yaşayanlar mutlaka benlerin haritasını çıkartmalı. en az yılda bir kere de kontrolden geçmeli.

Bu belirtileri önemseyin

Yapısı asimetrikse,
Kenarlarında uyumsuzluk varsa,
İçinde aniden pozitif renk bulunuyorsa,
Çapı büyükse
Yüzeyinde, boyutunda ve biçiminde değişiklik oluşmuşsa,
Üstünde kanama ya da kaşıntı başlamışsa
Üstünde bere varsa

Kanser habercisi benler