Home Sağlık HaberleriAğız ve Diş SağlığıDiş Macunundaki Renklerin Anlamları
Diş Macunundaki Renklerin Anlamları

Diş Macunundaki Renklerin Anlamları

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir, diş macunları tüplerinin arkadaki kısmında öbür renkler mevcuttur. Bu renklerin anlamları ve sağlıkla ilişkileri hakkında merak edilenlere yanıt verdik. İşte diş macunu tüplerinin arkadaki daha aşağı kısmında yer alan bu renklerin anlamları:

Uzmanlar dinç dişlere sahip elde etmek ve diş problemleri ile karşılaşmamak için günde en az 3 defa, dürüst yöntemlerle dişlerin fırçalanmasını, diş aralarının diş ipi ile temizlenmesini ve arada gargara yapılmasını da nasihat etmekteler. Ağız ve diş sağlığı uzmanlarının bu önerileri dikkate alındığı zaman ne dişlerde ne de diş etlerinde herhangi bir sağlık durumu sorunu ile tesadüf riski minimuma inecektir.

Diş macunları tüplerinin arka bölgesinde yer alan renklerin sağlıkla ilişkili olduğu düşünülüyor. Birçok kişi özellikle de siyah renk bulunan tüplerden uzaktan durmayı seçim ediyor. Sebebi de, siyah rengin tamamen kimyasal içerikli olduğudur. Peki, fiilen böylece mi?

Diş macunu tüplerindeki renklerin anlamları

Diş macunu tüplerinin arka alt bölgesinde dört bambaşka renk mevcuttur. Kırmızı, yeşil, mavi ve siyah olan bu renkler, diş macununun içeriği hakkında veri verdiği düşünülür fakat bu dürüst değildir.

  • Kırmızı: Doğal ve kimyasal araç gereç karışımı
  • Siyah: En Ince Ayrıntısına Kadar kimyasal
  • Mavi: Doğal ve tıbbi ürün karışımı
  • Yeşil: Tamamen doğal

Diş macunundaki renklerin sağlıkla alakası değil!

Diş macunu arkadaki kısmında yer alan bu renklerin anlamları bu şekilde yorumlanmaktadır. Ama Sadece diş macunu tüplerinin arkadaki kısmında yok, kozmetik malzemelerinde de bu renklere rastlayabilirsiniz. Lakin henüz de belirttiğimiz gibi, sağlıkla alakası yoktur. Bu renklerin anlamları yalnızca fabrikalarda paketleme ve kesme işlemleri hakkında bilgi verir. Elektronik sensörlerin fabrikada üretim sırasında nerede durup, nerede ambalajlama yapacaklarını anlamaları için renklendirilmiştir.

Diş Macunundaki Renklerin Anlamları