Home Sağlık HaberleriKanserAğız Kanserinden Korunma Yolları
Ağız Kanserinden Korunma Yolları

Ağız Kanserinden Korunma Yolları

Zararlı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu husule gelen kanser hastalıkları arasında günümüzde görülme olasılığı artan bir şekilde artmaya başlayan bir kanser çeşidi de ağız kanseridir. Peki, ağız kanserinden korunmak için ne yapmalı, ağız kanserine karşı nasıl önlem almalı?

Ağız içinde, dudak ve diş etlerinde şişlikler ile kendini kesin eden ağız kanserinde açıklanamayan ağız kanamaları da görülmektedir. bununla birlikte sert kütleler ve topaklanma tarzı şişliklerde ağzın değişik bölgelerinde kendini hissettirir. İyileşmesi geciken ve bir türlü iyileşecekmiş gibi görünmeyen yüz, boyun ve ağız yaraları da ağız kanserinin belirtileri arasındadır.

Ağız kanserinde diğer belirtiler

  • Ağızda kadifemsi beyaz, kırmızı, ya da (beyaz ve kırmızı) lekeler, benekler
  • Yüzde ağız çevresinde duyu yitimi, sızı
  • Boğazınızda bir şey kalmış gibi yutkunmada güçlük.
  • Çiğneme, hitabe, dil ve çeneyi hareket etmekte zorlanma
  • Ses kısıklığı, kronik boğaz ağrısı
  • Kulak ağrısı
  • Keskin kilo kaybı

Ağız Kanserinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

* Ağız kanseri olma riski bulunan ya da ağız kanserine yakalanmak istemeyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususların başında kimyasallar barındıran, ruj, parlatıcı gibi kozmetik ürünlerinden uzaktan durmak geliyor. bununla birlikte sigara kullanmakta ağız kanserini tetiklemektedir. böylece sigaradan da uzak durulması nasihat edilir.

* Ağız kanserinden korunma yollarından biri de, her hastalığın asıl sebeplerinden biri olan stresten uzaktan durmaktır. Gerginlik çoğu rahatsızlığın husule gelmesine niçin olmaktadır, ağız kanseri de bunlardan biridir.

* Fena hayat şartlarından uzak durmak, ağız hijyenine özen kullanmak gerekiyor. Oral sekste ağız kanseri nedenlerinden olduğu için, uzmanlar oral seksten uzaktan durmayı öneriyor.

* Alkol bilhassa bira ve sert likörler ağız kanserine davetiye çıkaran içkilerdir, oldukça eksik tüketmeye özen gösterin, mümkünse hiç kullanmayın.

* Aile fertlerinizde, yakın akrabalarınızda, büyükbaba, nine gibi sizden üstteki kuşaklarda ağız kanseri vakası görüldüyse, maalesef siz de tehlike altındasınız. Bu sebeple önlem almalısınız. minimum senede bir kez çekap yaptırmalı ya da bir doktorun kontrolü aşağıda olmalısınız.

Ağız Kanserinden Korunma Yolları