Home Genel SağlıkYetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?
Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule gelir. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın yok edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule kazanç. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Konuşurken, hatta yemek yemek yerken içimize bir miktar gaz girer. sonradan geğirerek bir kısmını çıkartırız, diğer bir kısmı da altında, anüse dek gider. Bazı millet konuşurken, yemek yemek yerken fazla gaz yutar. Bazılarında da bakterilere emrindeki olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşur. Gaz ağrısı ara sıra doğum sancısı gibidir, kesik kesik olarak gelip gider.

Nasıl tedavi edilir? Ne yapılmalıdır?

En dürüst ve kolayı 1 bardak ılık su içip (yavaş-yavaş), bakımlı bir pozisyon almaktır. Yatmak en iyisidir. Çünkü bu bir safra kesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şeyler yiyip içmek; mideyi de, safra kesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi gelir.

Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan şikayetçi olanlar için:

YAVAŞ YİYİN!

Kendimce işe ilk olarak siz de gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir besin günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, sonradan da bu yiyeceklerden kaçınmanız epeyce faydalıdır. Fasülye, soğan, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, şekersiz sakızlar, tam tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurmanın gaz yapma olasılığı olan yiyecekler olduğunu bilmelisiniz. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir vakit yüksek lif taşıyan yiyeceklerden uzak durun. Bunları beslenmenize yavaşça haftalar içinde ekleyin. Sütün içindeki laktoza hassassanız ya da buğdayda bulunan glutene alerjikseniz de fazla gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri, yoğurt tüketin.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Ancak reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan arkadaş bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt ya da kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size asistan olacaktır. .

Tüm bu önerilere karşın gaz sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Gaz sorununun daha önemli afiyet sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, Crohn ile Ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa sinyâl edebiliyor. Bilhassa bağırsak alışkanlığında değiştirme yaşayanlar, kronik ishal veya kabızlık sorunundan yakınanlar ve ailesinde kalın bağırsak hastalığı hikayesi olan kişilerin gaz sancılarını ciddiye almalarında avantaj var. Bu durumda doktorunuz altta yatan bir sorun olup olmadığını anlamak için bir takım çalışmalar yapacak ve yerinde çare planını oluşturacaktır. şikayetleriniz devam ederse süt ürünlerini beslenmenizden adamakıllı çıkarmanız da gerekebilir. Aynı şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan kaçınmalısınız. Bu önerilere ufak porsiyonlar halinde yemek yemek yemeyi, yediklerinizi iyice çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle yok, yavaş, neşe saçan, gizli bir şekilde yemek yemeği alışılmışlık haline getirin. Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve düzenli egzersiz yerine getirmek da probleminize iyi gelecektir.