Home Sağlık HaberleriHepatitViral hepatit belirtileri nelerdir?
Viral hepatit belirtileri nelerdir?

Viral hepatit belirtileri nelerdir?

Bulaşıcı sarılık olarak da isimlendirilen viral karaciğer iltihabı hastalığında rol oynayan virüs isimli mikroorganizmalar karaciğerde iltihaba yol açmaktadır. Viral kara sarılık hastalığında etken olan mikroorganizmalar o kadar küçüktür oysa, ışık mikroskobunda görülmesi çok zordur. Peki, viral hepatit belirtileri yani bulaşıcı sarılık belirtileri nelerdir?

Bulaşıcı sarılık hastalığının belirtileri mikroorganizmaların kuluçka döneminden daha sonra kendini göstermeye başlar. Söz konusu virüsün çeşidine kadar viral hepatit belirtileri istikrarsızlık göstermektedir. Cilt rengine sarılık ve göz akının sararması ilk olarak elde etmek üzere, idrarda koyuluk, iştahsızlık, mide bulantısı, karnın üst sağ kadranında sancı şehvetli meydana gelmesi viral karaciğer iltihabı hastalığı belirtileri arasındadır.

Bulaşıcı sarılığın belirtileri aralarında aynı zamanda halsizlik ve kısa süren ateşlenme de görülebilir. Çocuklarda viral kara sarılık belirtileri daha hafif ve kısa sürerken, yetişkinlerde daha şiddetli ve uzun soluklu olabiliyor. Bulaşıcı sarılık ekseri 4 ile 6 hafta kadar sürmektedir.