Home Sağlık HaberleriKanserŞah damarı tümörü nedenleri
Şah damarı tümörü nedenleri

Şah damarı tümörü nedenleri

Çok nadir görülen kanser hastalıklarından birisi olan şah damarı tümörü, mütenevvi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. İlerleyen yaşlarda husule gelme riski fazla yüksek olan şah damarı tümörünün belirtileri kişiden kişiye kadar farklılık göstermekte ve o kadar çok sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. Şah damarı tümörü nedenleri ve sebepleri nelerdir?

Ülkemizde ve tüm dünyada şah damarı tümörü hastalığı hakkında öyle çok insan bilgi sahibi olmamakla beraber, böyle bir hastalığın varlığından birle haberleri yoktur. Şah damarı tümörü laf konusu bölgedeki kan basıncını algılayan cisimciklerden kaynaklı bir rahatsızlıktır.

Şah damarı tümöründe görülen belirtiler genelde diğer hastalıklarla karşılaştırılır. Ayrıntılı ve tedbirli uygulanan tetkikler sonunda şah damarı tümörünün varlığı saptanır. Şah damarının ve beyne dışarı giden toplardamarların bulunduğu bölgede husule gelen şah damarı tümörü, bütün bir bomba gibidir diyebiliriz.

Şah damarının ve beyne dışarı giden toplardamarların bulunduğu bölgede ortaya çıkan ur yaptığı basılarla bir takım şikayetlerin yaşanmasına neden olur. Bu şikayetler şah damarı tümörü belirtileridir. Şah damarı tümörünün belirtileri ise ses kısıklığı, solunum yetmezliği, yutma güçlüğüdür.

Ayrıca kulaklarda duymanın azalması, boyun bölgesinde şişlik ve sancı hissedilmesi, ele gelen kitle de şah damarı tümörünü sinyâl eder. Kimi zaman ise elbette anlaşılmaz. Ara Sıra 15 cm kadar büyüyebiliyor, bazen 4 cm de ortaya çıkıyor. Ayrım edildiği süre mutlaka ameliyat ile tümörün çıkarılması gerekir.