Home Sağlık HaberleriGribal EnfeksiyonlarGribal Enfeksiyon Nedir
Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon, virüs hastalıklarının başında gelen ve salgın bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi güçsüz kişilerde zatürre, menenjit, yürek kası iltihabı gibi daha önemli rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Daha çok kış aylarında sıkça görülen gribal enfeksiyonlar her yaştan kişiyi etkilemektedir. Bilhassa kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları, çocukları ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişileri etkileyen gribal enfeksiyonlar çare edilmediğinde ölümlere bile yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon enflüanza da denen viral bir hastalıktır. Orthomyxoviridae familyasından olan virüs, kesintisiz genom değişikliğine uğrar. bu nedenle grip virüsüne karşı bağışıklık sadece geçici bir vakit için hastalığı önlemektedir. Benzer sebepten grip aşıları her sene yenilenmektedir. Sağlıklı kişilerde ortalama bir hafta sonunda geçen bu rahatsızlık bağışıklık sistemi çelimsiz kişilerde zatürre, menenjit, yürek kası iltihabı gibi daha ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyonun nedeni grip virüsüdür. Bu virüs vücut direncinin düştüğü soğuk havalarda, yetkisiz besin, kronik hastalık gibi durumlarda kişilere bulaşmakta ve hastalığa yol açmaktadır. Özellikle salgın döneminde mektep, hastane, toplu taşıma araçları gibi kalabalık mekânlarda kişiden kişiye bulaşmaktadır. Öksürme, aksırma, tokalaşma, öpüşme gibi temaslar ve hasta kişilere ait havlu, kadeh gibi kişisel eşyaların kullanımı virüsün yayılmasına niçin olur.

 

Gribal Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

Grip virüsü genom dizilimi değiştirerek aralıksız bir evrimleşme sürecinde olduğundan her yıl bambaşka tip virüsün niçin olduğu salgınlar yaşanmaktadır. bu nedenle her yıl grip aşısı elde etmek gribin etkilerinin o yıl için engellenmesini ve azalmasını sağlayacaktır. bununla beraber salgın dönemlerinde hasta kişilerle temastan sakınmak, bireysel temizliğe önem vermek, bol değişken tüketimi, vitaminli gıdalarla beslemek gibi önlemler de griple karşılaşmayı önleyecek ve gribin etkilerini hafifletecektir.

 

Gribal Enfeksiyon Çare Süreci

Gribal enfeksiyon virütik bir rahatsızlık olduğundan antibiyotik ilaçla tedavisi mümkün değildir. Doktorların verdiği ilaçlar gribin etkilerini hafifletmeye yöneliktir. Baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi şikâyetleri azaltmak için doktor tavsiyesiyle ilaç kullanılabilir. bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların tüketimi ve bol değişken alımı da hastalığın tez geçmesini sağlayacaktır. Dinç bireylerde semptomlar sıradan 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal enfeksiyonun sebep olduğu rahatsızlıkları gidermede doğal yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Ihlamur, adaçayı, nane, zencefil, okaliptüs çayları öksürük, nezle gibi şikâyetleri hafifletmeye yardımcı olur. Keza portakal, limon, mandalina gibi meyvelerle yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içerikleri doğruca griple savaşmada oldukça etkilidir.