Home HastalıklarLIKEN PLANUS
LIKEN PLANUS

LIKEN PLANUS

Liken Planus, stres gibi nedenlerle ortaya çıkan iyi huylu bir cilt problemidir. Kol, bacak, ağız, genital bölge, yemek borusu, geniz ve dilde görülen liken planus, kaba, pullu plaklar halinde veya küçük, düz tepeli yumrular ile karakterizedir. Kalıtsal bir hastalık olmadığı gibi bulaşıcı da değildir. Liken planus hastalığının nedeni kesin olarak bilinmese de alerjenler, stres, viral enfeksiyonlar ve zayıf bağışıklık sistemi sebebiyle ortaya çıkabilir.

Liken Planus’un nedenleri
Stres, liken planus hastalığına neden olan ilk ve en etkili nedendir. İş durumu stresli olan ve yaşam mücadelesi içerisinde olan yaş gruplarının bu rahatsızlığa daha fazla maruz kaldığı görülür.
Hepatit B, hepatit C, karaciğer hastalıkları, primer biliyer siroz ve diyabet, liken planusa neden olan hastalıklardır. Bu hastalıkların semptomları, planus hastalığını tetikler ve şiddetini de arttırabilir.
Liken planus hastalığının bir diğer tetikleyicisi ise ilaç kullanımıdır. Tansiyon ilaçları, antibiyotikler, antimalaryal ilaçlar ve nonsteroid antienflamutuar ilaçlarının, planus hastalığını tetiklediği bilinir.
Liken planus, kesin ve tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Hastalığın oluşum nedenleri kişilere göre farklılık gösterse de en çok rastlanılan nedeni strestir.

Liken Planus belirtileri
Ciltte yuvarlak kırmızı, mor ve düz tepeli sivilcelere benzer
Yakından bakıldığında pullu bir görünüme sahiptir
Hastalığın şiddetine bağlı olarak kaşıntı yoğunluğu değişir
En çok kol bilekleri, iç bilek ve ayak bileklerinde meydana gelir
Hastalık, tırnakları ve kafa derisini olumsuz etkiler
Kızarıklık, tahriş ve saç dökülmesine neden olabilir
Tırnaklarda oluştuğunda, tırnakların kolay kırılmasına yol açar
Ağız içerisinde oluştuğunda, ülsere neden olabilir ve yemek yemeği zorlaştırır
Kadınlarda en sık vajinada oluşur. Vajina ve vulva içerisinde kırmızı parlak lekeler ve yaralar görülür. Sebebi ise cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kimyasal ürünlerdir

Deride Liken Planus

Deride genellikle ayak ve el bileklerinde görülür. Deride oluşan düz yüzeyli kabartılı lezyonlar, ciddi bir kaşıntı oluşturur. Kırmızı veya mor renklerden oluşan kabarcıklar, bacak, kol, boyun, alt sırt, bilekler ve cinsel bölgelerde görülür. Bazı durumlarda saç ve tırnakları da etkiler. Lezyonlar, her bölgede farklı bir görünüme sahiptir.

 

 

 

 

 

 

Ağızda oluşan Liken Planus

Liken planus, vücudun farklı yerlerinde olduğu gibi ağız içerisinde de görülür. Ağızda görülen liken planus hastalığının tedavisi ve iyileşme süreci, vücudun diğer yerlerine oranla daha uzundur. Dil, diş eti ve yanakları etkileyen hastalık, oldukça rahatsız edicidir. Ağızda beyaz çizgiler ve noktalar biçiminde görülür ve kolayca tespit edilir. Şiddetli vakalarda, ağrılı yaralara ve ülsere neden olabilir.
Ağızda oluşan liken planus tedavisi için biyopsi gerekebilir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkar çıkmaz bir doktora başvurmak gerekir. Doktor tarafından yapılan tetkikler sonucunda hastalığa neden olan unsurlar belirlenir ve hastaya uygun tedavi ve ilaç verilebilir.
Liken planus hastalığına maruz kalan bireylerin, genital bölgelerinde de belirtiler gözlemlenebilir. Genital bölgede oluştuğunda, yara biçiminde olabilir; araştırmalar, hastalığının kadınlarda daha fazla oluştuğunu göstermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Saç ve tırnaklarda oluşan Liken Planus

Liken planus hastalığı bazı durumlarda saç derisini ve tırnakları etkileyebilir. Genel olarak tırnakları etkileyen hastalık, tınakların bir kısmının veya tamamının kaybedilmesine yol açabilir. Tırnakların çıkma noktasından itibaren görülen hastalık, tırnağın soyulmasına, kırılmasına veya yapısının bozulmasına neden olur.
Hastalık, kalıcı veya geçici tırnak kayıpları oluşturabilir. Liken planus hastalığının etkilediği diğer bir yer ise saç derileridir. Bu durum, kel kalmak gibi büyük sorunlar doğurabilir. Bu durumda yapılması gereken doktora başvurmak ve önlem almaktır. Sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, temizlik ve doğru yaşam tarzı, hastalığın iyileşme süresi için önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

Liken Planus bulaşıcı mıdır?

Hastalığa maruz kalan insanların en çok merak ettiği konu, liken planusun bulaşıcı olup olmadığıdır. Bunun nedeni deride oluşması ve ciltlerin birbirine temas etmesidir. Ancak bu hastalık, bulaşıcı ya da genetik bir hastalık değildir.

Liken Planus kansere neden olur mu?

Liken planus, tedavisi olan bir cilt hastalığıdır. Aynı zamanda ölümcül ve zararlı da değildir. Zaman içerisinde kendiliğinden de iyileşebilen hastalığın iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Oluşan cilt lezyonları vücutta kalıcı değildir. Hastalık, iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkabilir ancak bir kanser türü değildir. Aynı zamanda bir kanser türü olmadığı gibi, kansere yol açacak faktörleri de doğurmaz.