Home Sağlık HaberleriAğız ve Diş SağlığıUykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi
Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Uyurken diş gıcırdatma yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Uykuda diş gıcırtı yapmak kişi için zararlı olmasıyla birlikte aynı ortamda bulunanların da uyku kalitesini düşürmektedir. Bruksizm olarak adlandırılan bu rahatsızlı gidermeniz için sizlere bir kaç önerimiz var.

Gece plağı olarak adlandırılan şeffaf bir aparat, uyurken diş gıcırdatmanızın önüne geçecek ve can sıkıcı o sesi çıkarmanızı önleyecektir. Bu aparat için diş hekimine başvurmanız ve ağız yapınıza uygun olarak diş gıcırdatmayı önleyici aparat yaptırabilirsiniz.

Diş gıcırdatma nedenleri arasında vitamin eksikliği, endişe, stres ve fazla kafein kullanımı gibi nedenler sıralanabilir. C vitamini alımını arttırarak diş gıcırdatma rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Günde 2-2,5 litre su için bu nedenle bedeniniz ahenkli çalışacak, sinirleriniz rahatlayacaktır. Su tüketiminizi arttırmalısınız.

Tatmin Edici miktarda kalsiyum ve magnezyum aldığınızdan belirli olmalısınız. Yeşil yapraklı bitkileri günlük beslenmenizde belirli bulundurun ve kuruyemiş ile aranızı sıcak tutun.

Kahve gibi yüksek miktarda kafein içeren içeceklerden ve alkolden kaçının. Balık ve tavuk tüketerek B5 vitamini alın. Spor yaparak yada bir hobi edinerek stresten uzak durmaya çalışın.

En önemlisi ise diş gıcırdatma rahatsızlığınız var ise bu konuyla ilgili olarak doktorunuza başvurun. Diş gıcırdatmanın diş sağlığınıza da negatif etkileri olduğunu unutmayın.

Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi