Home Sağlık HaberleriKalp SağlığıKalp krizini haber veren 12 bulgu
Kalp krizini haber veren 12 bulgu

Kalp krizini haber veren 12 bulgu

Kalp Krizini Haber Veren Belirtiler Ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp rahatsızları konusunda uzmanlar uyarıyor. Kalp hastalıkları belirtilerini dikkate almalı ve doktora başvurup kontrol yaptırmalısınız. Kalp krizi belirtilerini…

Kalp Krizini Haber Veren Belirtiler

Ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp rahatsızları konusunda uzmanlar uyarıyor. Kalp hastalıkları belirtilerini dikkate almalı ve doktora başvurup kontrol yaptırmalısınız. Kalp krizi belirtilerini öğrenerek, bu belirtiler karşısında hazırlıklı olabilirsiniz.

 

Göğüs Ağrısı

Kalp krizi belirtileri arasında en belirgin olanıdır. Göğüs ağrıları mutlaka dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Her göğüs ağrısı kalp krizi olmamakla birlikte, kalp krizinin ilk belirtisinin göğüs ağrısı olduğunu da unutmamak gerek. Göğsün ortasında yumruk büyüklüğü kadar bir alanı kaplayan ve 20 dakikadan uzun süren ağrılar kalp krizi belirtisi olabilir. Bu ağrı sırt, çene ve her iki kola yayılabilir.

 

Baskı, sıkıştırma ve ağırlık tarzında olan bu ağrıyla beraber bulantı, baygınlık hissi ve soğuk terleme görülebilir. Kalp krizi, kadınlarda göğüste yanma hissi ile de belirti verebilir.

 

Baş Dönmesi

Bilinç kaybı ve baş dönmesi, kalp krizi belirtileri arasındadır. Kalp ritmindeki bozukluklar bu belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur.

 

Güçsüzlük

Özellikle kadınlar kalp sorunlarında bir anda güçsüz hissettiklerini söylüyorlar. En hafif şeyleri bile kaldırmakta zorlandıklarını belirtiyorlar.

 

Nefes Darlığı

Nefes almakta güçlük çekilmesi, bazı durumlarda göğüste ağrı oluşumu belirtisinin yerini alabilmektedir.

 

Öksürük

Ciğerlerdeki kan akışı nedeniyle öksürük meydana gelebilir. Bazı durumlarda öksürük kanlı olabilir.

 

Huzursuzluk

Nefes alamama, kendini iyi hissetmeme gibi belirtilerin ardından ölüm korkusuyla huzursuzluk gelebilir.

 

Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve iştahsızlık, kalp krizinin çok sık rastlanmayan belirtilerindendir.

 

Kalp Krizinde Acil Müdahale

Bu konuda eğitimli yada deneyimli değilseniz müdahale etmemelisiniz. Hastaya kendisine ait olmayan kalp ilaçları verilmemelidir. Hızlı bir şekilde sağlık ekiplerine haber vermeli ve profesyonel yardımı beklemelisiniz. Beklerken kalp krizi geçiren kişinin ayaklarını kalp seviyesinden yukarda tutmalısınız.

 

Yanınızda kimsenin olmadığı bir zamanda kalp krizi geçiriyorsanız telefonla yakınlarınıza haber vermelisiniz. Yardımın size ulaşması için kapınızı aralık bırakmalısınız. Uygun bir pozisyonda uzanarak yada oturarak yardımı beklemelisiniz.Bir bardak suyla birlikte aspirin içebilirsiniz. Bunun haricinde bir şey yiyip içmemelisiniz.

Kalp krizini haber veren 12 belirti