Home Sağlık HaberleriAğız ve Diş SağlığıAğız kokusu niçin olur, gidermenin yolları nelerdir?
Ağız kokusu niçin olur, gidermenin yolları nelerdir?

Ağız kokusu niçin olur, gidermenin yolları nelerdir?

Kötü ağız kokusu bizleri çoğu zaman bizleri arkadaşımız, eşimiz yada iş yerindeki diğer kişilere karşı mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi vakit evliliklerin bile…

Kötü ağız kokusu bizleri birçok vakit bizleri arkadaşımız, eşimiz yada meslek yerindeki diğer kişilere karşı mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi zaman evliliklerin bile sonunu getirebilen bu rahatsızlığın hayatımızı tamamıyla negatif yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Ağız kokusu sebeplerine baktığımızda başlıca sebeplerinden birisi olarak karşımıza ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler görülüyor. Bu sülfürlü bileşikleri ölü yada ölmek üzere olan bakteriler ortaya çıkartırken, bu bakteri tabakaları ve gıda artıkları dilin arka tarafında birikmektedir.

Diş temizliğine ağız kokusunun giderilmesi için büyük tartı verilirken, bakterilerin en fazla yaşadığı ve kokunun başlıca nedeni olan dilin temizliği de oldukça önemlidir. Diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklarda kokuya yol açabilecekken, derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur.

Yaşanan ağız kokusu rahatsızlıklarında tedavinin oldukça kısa süre içerisinde netice vermesi ve problemin halledilmesi de epeyce uğurlu olduğumuzu gözler önüne sermektedir.

Çare yöntemlerine baktığımızda ise ilk olarak doktora gidip diş problemleriyle öteki patolojik nedenlerin tedavi edilmesi gerektiği belirtilirken, tam bir ağız muayenesi yaptırılması gerektiği belirtilir. Ağız kokusunu önlemek için başlıca ağız enfeksiyonlarının yok edilmesi gerekirken, sorunlu dişlerin çekilmesi gerektiği belirtilir.

Dişlerin yalnızca ön yüzleri değil arkadaki yüzlerinin de temiz tutulması gerekirken, gargaralar ve diş macunlarının bunlara muavin olduğu belirtilmektedir. Şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgısını hareketlendirebilecekken, bol bol su tüketiminin de yardımsever olduğu belirtilmektedir.

Içki ve sigara tüketimini adamak kuşkusuz zorunlu bir detay olarak karşımıza çıkarken, sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveleri (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketmeniz öneriliyor. Ağız kokusuna yardımcı olduğu öne sürülen diğer besinlere baktığımızda ise kahve tanelerini çiğnemek ile portakal ve limon kabuğunu emmek olarak çıkmaktadır.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi olabilir?
Ağız kokusu sanıldığı gibi basite indirgenemezken, özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların habercisi olabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağız kokusunun esas nedenleri aralarında yer alırken, şeker hastalığının da habercisidir.

Ağız kokusunun öteki sebeplerine baktığımızda karşımıza; kronik bademcik iltihapları, kronik sinüzit, burun polipleri, kronik faranjit, sindirim sisteminde darlık, mide ülseri, helikobakter plori varlığı, reflü hastalığı, sindirim kanalındaki iltihabi hastalıklar ve akciğerin iltihabi hastalıkları çıkmaktadır.

Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?